V jakém oblečení je vhodné vyrazit v zimě na trasu s bílou holí

Povídání bude o výběru vhodného oblečení na cestu s bílou holí. Nejen v zimě, ale za každého počasí platí, že při výběru oblečení, bot a doplňků je potřeba nad módou upřednostnit vlastní bezpečnost. Ale protože je v současnosti na našem trhu spousta firem, která dodává nejen funkční, ale zároveň i módní oblečení, věříme, že to jistě nebude žádný problém.

Obuv by měla dostatečně chránit nohu a spolehlivě na ní držet. V zimě se předpokládají pevnější a nepromokavé boty, v teplém počasí to mohou být například plátěné tenisky, nebo turistické sandále. Obuv by měla mít vhodnou podrážku, která neklouže a není příliš vysoká. Je vhodné, aby přes ní bylo možné využít hmatové prvky sloužící k orientaci a zvýšení bezpečnosti při pohybu městem, jako jsou například vodicí linie, signální a varovné pásy. Ženy by měly volit obuv s nízkým podpatkem. Pro bezpečný a pohodlný pohyb jsou naprosto nevhodné pantofle, žabky, úzké páskové sandále, ve kterých je možné si takzvaně ukopnout palec, ale i pevné vysoké boty s masivní podrážkou, které se lidově nazývají traktory.

Oblečení může být různé, ale pohodlné a v ideálním případě i funkční proti nepřízni počasí (nepromokavé a odolné proti větru). Nemělo by být příliš dlouhé a volné, aby nehrozilo jeho zachycení nebo přišlápnutí. Nevhodné jsou dlouhé, ani široké sukně, dlouhé pláště, ponča, peleríny, ale také vlající šály a šátky.

V chladných dnech je vhodné použít rukavice (ruka v kapse bezpečnost při pohybu značně snižuje). Vhodné jsou prstové a doporučují se z neklouzavého materiálu, aby se bílá hůl držela pevně a pohodlně. Vhodné jsou například rukavice kožené, nebo sportovní s protiskluzovou úpravou na cyklistiku, nebo běžecké lyžování.

Důležitý je také vhodný výběr pokrývky hlavy. Ať se jedná o čepice zimní, nebo ty, které chrání v létě přes žárem slunce. Vybírat je potřeba tak, aby bylo zakryté čelo a temeno, ale uši zůstaly co nejvíce volné a pokrývka hlavy nebránila využívat při samostatném pohybu a orientaci sluch. Naprosto nevhodné jsou z tohoto hlediska také kapuce a výrobky ze šustivých materiálů.

Na závěr zmíníme také nutnost vhodného výběru zavazadla. Ideální jsou takzvané ledvinky, které se nosí připevněné kolem pasu (nepřekáží a jejich majitel má o nich dobrý přehled proti případným krádežím). Vhodné jsou nejrůznější druhy batohů, které se vyrábějí i s bezpečnostními zipy a zámky, nebo tašky, které se dají nosit napříč zad. Méně šikovné jsou dámské kabelky, které kloužou z ramene a omezují tak svou majitelku v plném pohybu jednou rukou. Problematické jsou pak všechny typy tašek, které se drží v ruce a omezují tak možnost si při cestování ruku, která nedrží hůl, dále využít (například při chycení se madla zábradlí, nebo k dohledání kliky dveří).

Přejít nahoru